Sıkça Sorulan Sorular

Sık Sorulan Sorular ve Cevapları

SSS

MC Kulüp ne demek?

Motorcycle Club(MC)’lar kardeşlik temeli üzerine kurulurlar. Her üye diğerinin kardeşidir ve bu asla unutulmaması gereken temel kuraldır. Bunun arkasından gelecek diğer kulüp kuralları da kardeşlik temel prensibi üzerine oluşturulurlar.

Motosiklet Kulübü, çoğu zaman öz kardeşliğin bile ötesinde, birbirlerine sevgi ve saygı ile bağlanan motosiklet binicilerinin oluşturdukları bir ailedir. Bu ailede yer alan MC üyeleri diğer insanlar gibi çalışan, aileleri, iyi ve kötü günleri olan insanlardır. Sadece diğer insanlardan farklı bir yaşam tarzları vardır ve bu seçimlerine saygı duyulmasını isterler. Bir dizi kuralı esas alarak yaşarlar ve renklerini taşımasalar bile bu kurallara hayatlarının her dakikasında uyar, çevrelerindeki diğer insanların onların kurallarına saygı gostermelerini, birlikte olduklarında da bu kurallara uymalarını sağlarlar. Gerektiğinde, MC üyeleri diğer motosiklet kullanıcılarının ağabeyleri, koruyucuları gibi hareket ederler. Kendilerine saygı gösterildiği sürece bütün motosiklet sürücülerine sevgi ve saygı gösterir, yardıma ihtiyacı olanlara ellerinden geldiğince yardım ederler.

İzmir Motosiklet Kulübü ise kendi nev-i şahsına münhasır MC yapısını oluşturmuş bir aile dostluk ve kardeşlik kulübüdür.

 

RC Kulüp  ne demek?

Rider Club (RC)’lar  ise motosiklet sürmek için bir araya gelen sürücü ve/veya artçıların oluşturduğu, sadece motosiklet sürmek, gezi ve etkinlik yapmak için kurulmuş topluluklardır.

 

Kulüpler arasındaki farklar nelerdir? (MC / RC)

MC’ler kardeşlik temelinde örgütlenmiştir. Sevgi ve saygı çerçevesinde birbirine bağlanan motosiklet sürücülerinin oluşturduğu topluluklardır.

RC’larda ise sadece gezi, etkinlik veya sürüş temelinde bir örgütlenme mevcuttur.

 

MC’lerde ise yaşanan tecrübeler ışığında; sevgi, saygı ve kardeşlik ile bütünleşen kurallar ve hiyerarşi sayesinde bir düzen hakim olur.

RC’lerin bir çoğunda hiyerarşik bir yapılanma ve kurallar yer almaz. Bu da beraberin çeşitli problemlerin ortaya çıkmasına sebep olur.

 

Nasıl üye olabilirim?

İzmir Motosiklet Kulubüne aşağıdaki belirtilen linkteki “aday üye başvuru formu”nu doldurarak ilk başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Bu başvurudan sonra sizinle iletişime geçilecek, üye görüşmesi yapmak üzere kulüp evimize davet edileceksiniz.

 

İzmir Motosiklet Derneği/Kulübü üye olma koşulları nelerdir?

Derneğimize katılmak için A2 ehliyetiniz olması haricinde bir sınırlamamız yoktur. Fakat kulübümüze üye olmak için motosiklet sevgisi bizim için yeterlidir. Bununla birlikte en az 6 (altı) aylık süreç içerisinde uluslararası geçerliliği olan eğitimlerden birisini (ROSPA, ADAC, MSF, vb.) belgesini ibraz edebilecek şekilde tamamlamak, aday üyelikten üyeliğe geçiş için zorunludur.

Not:

1- Alınan eğitim belge ile kanıtlanmalıdır.

2- Derneğimiz aday üyelerine eğitim desteği vermektedir. Hali hazırda ART Motoakademi ile eğitim ortaklığı şeklinde devam eden işbirliğimiz ve eğitim desteği hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen Eğitim Birimimiz ile irtibata geçiniz.

 

Facebook sayfanıza üye olduğumuzda kulübünüze de üye olmuş sayılır mıyım?

İzmir Motosiklet Kulubü’nün Facebook’ta üzerinde iki farklı sayfası bulunmaktadır..Bunlardan ilki herkesin ön şartsız üye olabildiği İzmir  “Motosiklet Kulübü”sayfasıdır.

(https://www.facebook.com/groups/izmirmotosikletkulubu/).

Bu Facebook sayfası İzmir Motosiklet Derneği’nin etkinliklerinin paylaşıldığı Sosyal Medya sayfasıdır. Bu sayfaya katılım gösteren arkadaşlarımız İzmir Motosiklet Derneği üyesi olmuş sayılmazlar. Üye olmak için İnsan Kaynakları Birimimiz ile görüşme yapmanız gerekmektedir.

 

Dernek/Kulüp tüzüğünüze nereden ulaşabilirim?

İzmir Motosiklet Kulubü tüzüğüne aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

 

Toplantılarınız nerede ve ne zaman gerçekleşiyor?

Toplantı yeri (aksi belirtilmediği sürece) Dernek Evi’mizdir.

Dernek Evi’miz İnciraltı’da yer almaktadır.

Açık adresimiz: İnciraltı Cad. 10.sokak No: 38 Balçova İzmir.

Toplantılar yaz takvimi boyunca her Çarşamba günü, Kış Takvimi Boyunca her Cuma günü saat 20:30’dan itibaren başlamaktadır. Bununla beraber, Dernek Evimiz saat dört gibi (16:00) açılmakta ve toplantılara hazırlık yapılmaktadır.

 

Derneğinize/Kulübünüze üye olmak ücretli midir?

İzmir Motosiklet Kulübüne ilk üyelik için herhangi bir ücret talep edilmemektir.

 

Dernek aidatı var mıdır? /Aylık ücret ödeniyor mu?

İzmir Motosiklet Kulübü resmi bir dernek olması sebebiyle aylık olarak alınan aidat ücretleri mevcuttur.

 

Derneğiniz üye olan kişilerden neler bekliyor?

Aday üye görüşmenizin olumlu sonuçlanmasından itibaren sizi de her hafta dernek evimizde yapılan haftalık toplantılarımıza bekliyoruz.

Sevgi, saygı ve kardeşlik çerçevesinde kurulmuş olan kulübümüze katılımcı olmanız sizden en büyük beklentimizdir. Katılımcı olmak, web sitemiz, Facebook sayfa ve gruplarımız üzerinden iletişimi de içerir. Her gün olmasa da gün aşırı, sitemize, Facebook sayfalarımıza girerek, yorumlarınız, fikirleriniz ve önerilerinizle katkıda bulunmanız bizler için çok önemlidir.

 

Aday üyelik süreci ne kadar sürüyor?

İzmir  Motosiklet Derneği üyeliği ciddi ve uzun bir süreçtir. Üye alırken ve aile ortamına sahip kulübümüze arkadaş kazandırırken, siz de takdir edersiniz ki, eleme yapmak zorundayız. Bu sebeple ilk toplantınızdan sonra “Aday üye” statüsüne geçeceksiniz.

Görüşmeniz İnsan Kaynakları Birimindeki görevlileri tarafından gerçekleştirilir. Üye sorumlumuzun görüşmede sizden aldığı cevaplar ve edindiği izlenim önemli olmakla birlikte; üyeliğe kabul ve (kabul sonucunda) yelek giyme,’’6 aylık adaylık süreç içerisinde’’ yönetim kurulumuz tarafından kararlaştırılmaktadır. Aday üyelik tüzüğümüzde belirtilen belirli bir süre sonucunda olumlu ya da olumsuz olarak yönetim kurulu kararı ile alınacak ve tarafınıza bildirilecektir.

Toplantı, gezi ve etkinliklere katılmak zorunlu mudur?

Kulubümüzde toplantı, gezi ve etkinliklere katılmak zorunlu değildir. Fakat kulubümüzde ilerlemek için belirli oranlarda katılım gereklidir.

 

Kulüp /dernek üyeliğinden istediğim zaman ayrılabilir miyim?

Her üye yazılı olarak bildirmek kaydıyla, dernekten çıkma hakkına sahiptir.

Üyenin istifa dilekçesi yönetim kuruluna ulaştığı anda çıkış işlemleri sonuçlanmış sayılır. Üyelikten ayrılma, üyenin derneğe olan birikmiş borçlarını sona erdirmez.

 

18 yaşından küçüğüm üye olabilir miyim?

18 yaşından küçük kişiler, aile bireylerinden onay aldıkları takdirde kulüp üyeliği gerçekleşebilir.

 

Düzenlemiş olduğunuz gezilere katılabilir miyim ?

Gezilerimize katılmak için derneğimizin üyeliğine kabul edilmiş ve tüzüğümüzde belirtilen eğitimleri almış olmanız gerekmektedir.

 

Kulüp fan ürünlerinize sahip olmak için üye olmam gerekli midir ?

Fan ürünlerimiz için üye olmanız gerekmez, ürünlerimizi kulüp evimizden temin edebilirsiniz.

 

Üye olmak için herhangi bir eğitim sertifikası isteniyor mu ?

Üye olmak için sizden bir eğitim sertifikası istenmemektedir.

 

Dernek evine üye olmadan misafir olarak gelebilir miyim ?

Derneğimizin kapıları çalışma saatleri içerisinde tüm motosiklet tutkunlarını açıktır.

 

Yazar Hakkında

blogadmin

Yorum Yap veya Soru Sor

Yorum yapmak veya soru sormak için tıklayınız